برنامه ریزی به سبک رتبه برترها و تایید شده بهترین مشاوران

برنامه ریزی کنکور حرف آخر

بهترین نوع برنامه ریزی کنکور چیست؟
چطور برنامه ریزی کنم؟
مرور و تست چطور داخل برنامه ام باشد؟
برنامه آزمون با مدرسه و منابع DVD چطور تطبیق بدهم؟
از برنامه چرا عقب میفتم؟
و…

همه سوال هایی هستند که دانش آموزان دنبال یک مشاور تحصیلی خوب برای پاسخ گرفتن هستند.

برنامه ریزی کنکور پایان تنبلی وایجاد انگیزه

واقعا چرا بچه های سال دهم و یازدهم فکر می کنند که فعلا برای کنکور زود هست !! این که میگویم خودتون رو برای کنکور آماده کنید به معنای این نیست که از سال دهم روزی ۱۰ ساعت بکوب برای کنکور بخونید!؟ نه، بچه های سال دهم و یازدهم باید از همین امروز که دارند این مطلب رو میخوانند واقعا شروع به تست زدن کنند، چطور؟؟
از همین الان که مطالب کتاب رو دارید میخوانید همزمان با یادگیری محتوای کتاب شروع به حل تست همون مبحث کنید این کار تسلط شما رو چند برابر میکند و سال دوازدهم میتوانید وقت بیشتری رو به فراگیری دروس پایه و حل تست تسلط اختصاص بدهید.

اما بچه های سال آخر، واقعا فکر نکنید که جا موندید شما با تنظیم یک برنامه مطالعاتی خوب و منظم میتوhنید به هر رتبه و رشته ای برسید.
فقط از همین الان حتی اگر برنامه ی درسی خودتون رو تنظیم نکردید حتما حتما نیم ساعت پایانی شب رو به خوhندن ریدینگ زبان یا قرابت معنایی ادبیات و… اختصاص بدهید.

 بهترین نوع برنامه ریزی کنکور برای یک داوطلب؟

اگر شما دانش آموز سال آخر هستید، بهتر است که برنامه ریزی خود را متناسب با برنامه مدرسه و آزمون های آزمایشی که شرکت می کنید تنظیم کنید و همچنین برای دانش آموزان پشت کنکوری هم بهتر است که برنامه ریزی که انجام می دهند متناسب با برنامه آزمون آزمایشی باشد. چرا؟

برنامه های آزمونی در واقع نوعی انسجام و برنامه ریزی منظم دارند به طوری که اگر شما برنامه خود را طبق آن تنظیم کنید این اطمینان را دارید که همه ی درس ها را بدون حذف یک درس پیش می برید، در واقع مدت زمانی که شما برای آمادگی کنکور فرصت دارید زمان زیادی برای آزمون و خطا نیست و برای داوطلبانی که قصد کسب رتبه های برتر را دارند بهتر است از برنامه های آزمون استفاده کنند.

بهترین نوع برنامه ریزی کنکور
بهترین نوع برنامه ریزی کنکور

برنامه ریزی شما فقط مخصوص خود شماست!!

تمام علوم دنیا نشان می دهند که هر فرد ویژگی های خاص خود را دارد و هیچ دو شخصی از همه نظر با هم شباهت ندارند. برنامه ریزی کنکور هم همینطور است و هر داوطلب برنامه منحصر به فرد خود را دارد، بنابراین یک برنامه درسی باید مطابق خصوصیات جسمی و روحی شما تنظیم شود.

برای برنامه ریزی کنکور راه برگشت بزار

طی صحبت هایی که با مشاوران رتبه برتر صورت گرفته همگی به این موضوع اعتقاد دارند که نباید در چیدمان برنامه ریزی زمانی برای جبران دروس جامانده گذاشت اما چرا؟؟

زمانی که دانش آموز اطلاع دارد که مدت زمانی برای جبران عقب افتادگی دروس دارد به طور ناخودآگاه در پیشروی درس ها کند عمل می کند و درسی که قرار است سه روزه جمع شود پنج روزه تمام می شود ولی راه حل؟

برنامه باید انعطاف داشته باشد یعنی اگر شما قرار است درسی را در چهار روز جمع بندی کنید سعی کنید در مدت سه روز و نیم جمع بندی کنید که اگر مشکلی برای شما پیش آمد و از برنامه جا ماندید بتوانید در آن نیم روز به جبران بپردازید.

نقطه قوت برنامه قلم چی: در این برنامه ایستگاه های جبرانی بسیاری دارد و چند بار مطالب را مرور می کند.

نقطه ضعف برنامه قلم چی: شروع آزمون سال دوازدهم همزمان با سال دهم است که اگر دانش آموز پیش زمینه ی یک سری از درس ها را نداشته باشد زمان زیادی برای یادگیری از دست می دهد.

برنامه ریزی کنکور باید هدفمند باشد!!

یک داوطلب کنکور حتما باید برای درس خواندن خود هدفی داشته باشد، هدف در برنامه ریزی کنکور بسیار موثر است چون شما باید برای رسیدن به رتبه و دانشگاه مورد نظرتان بدانید چه درصد و چه مقدار تلاش نیاز دارید.

برنامه ریزی کنکور هدفمند
هدفمند

سادگی و انجام پذیری

فرض کنید در یک استخر در حال شنا هستید، مدت زمانی که شما می توانید در زیر آب بمانید دو دقیقه است حال شما پنج دقیقه در زیر آب بمانید چه اتفاقی می افتد؟؟

برنامه ریزی کنکور هم مانند نفس گرفتن در زیر آب است، اگر توانایی شما برای مطالعه در روز چهار ساعت است چرا برای ده ساعت برنامه ریزی کنیم؟؟

برنامه نباید آنقدر سنگین و دست نیافتنی باشد که بعد از مدتی تمایلی به ادامه آن نداشته باشیم، ساعت مطالعه باید قدم به قدم رشد یابد.

متنوع بودن برنامه ریزی کنکور (بحث تعادل برنامه)

در طول روز تک بعدی درس نخونید، بعضی از دانش آموزان در طول روز ۴ الی ۵ ساعت مدام یک درس تخصصی را مطالعه می کنند این کار کاملا اشتباه است و باعث زدگی دانش آموز از درس می شود.

دانش آموزان start با ساعت مطالعه ۴ الی ۵ ساعت بهتر است روزی دو درس تخصصی و یک درس عمومی و دانش آموزان با ساعت مطالعه ۷ الی ۸ ساعت بهتر است سه درس تخصصی و دو درس عمومی را در برنامه ریزی های خود بگنجانند.

برای داوطلبان رشته ریاضی، درس ریاضی و فیزیک که ضریب بیشتری دارد باید بازه ی زمانی بیشتری را هم برای مطالعه به خود اختصاص دهد و برای داوطلبان گروه علوم انسانی، درس ادبیات و عربی باید میزان ساعت بیشتری را به خود اختصاص دهند و همچنین دانش آموزان تجربی درس زیست و شیمی باید بیشتر در دستور کارش باشد.

در برنامه ریزی نقاط پیشرفت و پسرفتتان را بشناسید

باید در برنامه ریزی ساز و کاری را در نظر بگیرید که میزان پیشرفت و افت شما را در برنامه نشان دهد، اگر شما در برنامه ریزیتان متوجه شوید چه درس هایی را خوب مطالعه کرده اید و چه درس هایی ضعف دارید در روند مطالعاتی شما پیشرفت شگرفی ایجاد می شود و بازدهی شما چند برابر می شود.

برنامه ریزی کنکور جهت شناسایی نقاط قوت و ضعف
شناسایی قوت و ضعف

ساعت مطالعه مناسب برای برنامه ریزی کنکوری

زمانی که صحبت از ساعت مطالعه برای کنکور می شود گروهی از دانش آموزان شروع به ریختن برنامه با مدت زمان نیم ساعت یا یک ساعت در روز می کنند!! توجه داشته باشید که این تایم برنامه ریزی برای افرادی است که اصلا تاکنون مطالعه ای نداشته اند پس خود را گول نزنید و  حداکثر توان خود را به عنوان کف ساعت مطالعاتی قرار دهید.

برای داوطلبان start که با توجه به شرایط مجازی بودن مدارس تایم کلاس درس هم دارند میزان ساعت مطالعاتی حداقل ۳ ساعت در روز و برای داوطلبان پشت کنکور این میزان به حداقل ۵ ساعت در روز می رسد.

تعداد تست بیشتر = جلو افتادن از رقبا

تست ها به سه گروه تقسیم می شوند:

  • تست های آموزشی
  • تست تسلط
  • تست های زمان دار تقسیم بندی می شوند

طی مشاوره های صورت گرفته حداکثر تعداد تست هایی که دانش آموز می تواند در طول روز حل کند (منظور از حل تست به معنای مفهومی حل کردن و تحلیل تست است) بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ تست در روز می باشد، البته این تعداد در بین دانش آموزان متفاوت است و بستگی به میزان یادگیری دانش آموز و مدت زمانی که دانش آموز دارد می باشد.

اگر شما درس خواندن را از نیمه دوم سال شروع کرده اید اولویت اول حل تست های سراسری است، اما اگر از نیمه اول سال شروع به درس خواندن کرده اید شما می توانید در کنار تست های سراسری سایر گروه تست ها را نیز حل و تحلیل کنید.


 

موضوع: جدول برنامه ریزی نفرات برتر کنکور

حتما این مطلب را بخوانید

 

چرا بعد از حل کردن کامل تست های یک فصل دوباره مطالب آن فصل را فراموش میکنم؟

این اتفاق کاملا طبیعی است، وقتی شما به مدت یک روز کامل تست های یک درس را حل می کنید و به سراغ تست های درس بعد می روید در واقع برنامه مرور را برای خود قرار نداده اید و فراموشی مطالب اتفاق می افتد.

بهتر است تست ها را به صورت زوج و فرد حل کنید، در مرحله اول خواندن تست های زوج و سپس به سراغ درس بعد بروید و بعد از گذشت چند مدت دوباره شروع به حل تست های درس اول و درس های بعد کنید.

فراموشی در برنامه ریزی کنکور
فراموشی

مرور به معنی مطالعه کامل درس نیست!!

طی تحقیقات صورت گرفته یک دانش آموز پس از پایان کلاس درسی ۹۶ درصد مطالب درسی را فراگرفته است، دو ساعت بعد از کلاس ۵۰ درصد مطالب را بخاطر می آورد، بعد از بیست و چهار ساعت ۲۰ درصد مطالب و بعد از هفت روز فقط چند درصد از مطالب درسی در خاطر او مانده است.

پس مطالب هم بعد از مدتی فراموش می شوند ولی این درصد از فراموشی را می شوند با تکرار و مرور کم کرد. مرور به معنی این نیست که شما از ابتدا شروع به درس خواندن و حل مجدد تست ها کنید، با انجام این کار شما در واقع مجدد درس را خوانده اید .

بهترین کار این است که ابتدا یک آزمون ۱۰ سواله از خود بگیرید ببینید کدام قسمت از مطالب را فراموش کرده اید و سپس به ترتیب اولویت به مرور مطالب و حل مجدد تست بپردازید، بهترین زمان مرور ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد از مطالعه است.

مرور در برنامه ریزی کنکور
مرور

از برنامه ی آزمون ها عقب می افتم چه کنم؟

اگر شما داوطلب پشت کنکوری هستید عقب افتادن شما از برنامه های ازمون امری طبیعی نیست و باید حتما یا برنامه ریزی خود را تغییر دهید و یا از مشاوره برنامه ریز درسی کمک بگیرید، اما اگر داوطلب سال دوازدهم هستید جا ماندن از آزمون ها طبیعی است چون شما علاوه بر آزمون ها آزمایشی تکالیف مدرسه هم دارید.

چطور برنامه های عقب افتاده آزمون را جبران کنم؟

بهترین کار برای جبران عقب افتادگی آزمون ها این است که ابتدا به سراغ مطالبی از آزمون بروید که ایستگاه جبرانی ندارند و سپس سایر برنامه را اجرا کنید. با انجام این کار شما برای درسی که عقب افتاده اید زیاد استرس نخواهید داشت و مجدد زمان جبران دارد.

ایجاد نظم بین درس های مدرسه و آزمون

دانش آموزان باید تمام تلاش خودشان را به کار بگیرند که تمامی مطالب مدرسه را در خود مدرسه فرا بگیرند تا زمان کمتری را در خانه به انجام تکالیف و فراگیری مطالب آموزشی در خانه اختصاص دهند.

معمولا بعد از فصل آبان ماه برنامه ی درسی آزمون ها از برنامه ی مدارس پیشی می گیرد مثلا شما در حال آموزش فصل سوم فیزیک هستید و آزمون های آزمایشی فصل چهارم فیزیک را در برنامه ی شما قرار داده اند چه کنیم؟

بهترین کار این است که شما اولویت را به فراگیری برنامه های ازمون اختصاص دهید در واقع شما با پیش خوانی فصل جدید زمینه فهمیدن مفهومی تر مطالب را برای خود فراهم ساخته اید.

مطالعه ی تشریحی مطالب کمک زیادی به درک مفهومی تست ها می کند، پس هرگز فکر نکنید که رفتن به مدرسه باعث عقب افتادگی درسی و هدر رفتن زمان می شود.

امتحانات مدرسه را از ابتدا بخوانیم و یا به شب امتحان موکول کنیم؟

اگر شما از همان ابتدای سال همراه با درس هایی که معلمان پیش می روند دقیق به مطالعه دروس بپردازید و حتی این درس ها را تستی حل کنید، خود به خود هم برای امتحانات پایان سال آماده می شوید و هم برای کنکور.

رو معدلت حساب باز کردی؟

باید گفته بشه تا وقتی معدل تاثیر مثبت داشته باشه (نه تاثیر مستقیم) یعنی در واقعیت هیچ تاثیری بر پیشروی رتبه کنکور شما ندارد مگر زمانی که رتبه شما خیلی چند رقمی باشد و شرط معدل ۲۰ مقداری از آن چند رقم را کم کند در این صورت تاثیر گذار است، پس حالا حالا ها فکر حذف کنکور نباشید.

برنامه ریزی کنکور به سبک حرف آخر

موسسه حرف آخر با تاکید فراوان بر موضوع اختصاصی بودن برنامه ریزی برای هر دانش آموز هر ساله از تعدای مشاوران و دانش آموزان رتبه های برتر سال قبل جهت مشاوره دانش آموزان دعوت می کند، تا هر دانش آموز بتواند برنامه خاص خود را داشته باشد و با قدرت هرچه تمام تر به نبرد کنکور برود.

برنامه حرف آخر برخلاف سایر برنامه هایی که در اختیار داوطلبان قرار می گیرد فقط یک دفتر برنامه ریزی ساده نیست که در آن برنامه براساس روز های هفته تعیین شده باشد و مشخص کند هر روز دانش آموز یک درس ویژه را بخواند. برنامه ریزی حرف آخر از برنامه های قطاری استفاده کرده که نیازی به تعیین روز ندارد.

برنامه ریزی کنکور حرف آخر
برنامه ریزی کنکور حرف آخر

برای ارتباط با مشاوران برتر و ارشد موسسه حرف آخر دفتر مرکزی با شمار های زیر تماس بگیرید.

۰۲۱۶۶۰۰۰۰۱۵
۰۹۳۰۱۷۸۰۰۱۵
۰۹۱۰۱۷۶۰۸۰۸

One thought on “برنامه ریزی به سبک رتبه برترها و تایید شده بهترین مشاوران

  1. نازگل میگوید:

    درس عمومی رو خوب یاد میگیرم نیازی به مرور هم ندارم اما اختصاصی ها رو خیلی زود فراموش میکنم از توضیحات شما بابت مرور استفاده میکنم انتخاب برنامه دقیق مانند برنامه قطاری تاثیر زیادی داره من تمام برنامه رو اجرا میکنم ایستگاه مرور و جبرانی داره که تقویت میکنه و آزمون هم که عالیه چون پاسخ نامه ی فوق العاده ای داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *