سهمیه ایثارگران چیست

سهمیه ایثارگران چیست

سهمیه ایثارگران چیست – قابل به ذکر است این سهمیه روی تراز داوطلبان تاثیری نگذاشته بلکه آنها به طور جداگانه ای محاسبه می‌شوند و قسمتی از ظرفیت کل دانشگاه ها را به خود اختصاص می دهند.

در کنکور سراسری علاوه بر سهمیه مناطق، سهمیه های دیگری نیز اعمال می شود. یکی از این سهمیه ها، سهمیه ی ایثارگران است.

سهمیه های این آزمون شامل سهمیه های مناطق ، سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران ، سهمیه ۵ درصدی ایثارگران ، خانواده شهدا ، سهمیه رزمندگان ، کارمندان و، سهمیه بهیار و… می شود که داوطلبان برای استفاده از هر سهمیه شرایط خاصی را باید دارا باشند .

کسانی که مشمول سهمیه ایثارگران می شوند این مقاله را با دقت مطالعه کنند.

۱. سهمیه ی ایثارگران شامل چه کسانی می شود ؟؟؟

این سهمیه از همان سال های اولیه ی پایان جنگ تحمیلی آغاز شد.

 • در ابتدا این سهمیه برای :

جانبازان با هر درصد جانبازی، آزادگان، همسر و فرزندان جانبازان بالای ۲۵درصد، همسر و فرزندان آزادگان، همسر و فرزندان شهدا میزان ۲۵ درصد از ظرفیت هر رشته محل به آنها اختصاص می یابد. (سهمیه ۲۵ درصد)

 • سپس مشمولان جدید این سهمیه:

همسر و فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه میزان ۵ درصد از ظرفیت هر رشته محل به آنها اختصاص می یابد.

۲. تفاوت این دو سهمیه با هم چیست ؟؟؟

همانطور که گفته شد گروه اول ۲۵ درصد از ظرفیت ها را به خود اختصاص داده و گروه دوم ۵ درصد! برای قبولی در هر رشته محل هر داوطلب باید ۷۰ درصد از نمره ی آخرین فرد قبولی را کسب کند پس کسب حدنصاب حتی درصورت وجود ظرفیت خالی الزامی است.اگر از ظرفیت ایثارگران ۲۵ درصد خالی بماند در اولویت اول ایثارگران ۵ درصد و بعد از آن سهمیه آزاد در دانشگاه ها پذیرش می شوند.

۳. آیا استفاده از این سهمیه محدودیت دارد ؟؟؟

بله. اگر شخصی از سهمیه ایثار گران استفاده کند و در دانشگاه دولتی پذیرفته شود امکان استفاده مجدد از سهمیه را ندارد به عبارتی فقط یکبار شخص در قبولی دانشگاه دولتی اجازه ی استفاده از این سهمیه را دارد ولی در صورتی که شخص در کنکور با استفاده از سهمیه دانشگاه روزانه قبول نشود امکان استفاده مجدد از این سهمیه را دارد، پس در انتخاب رشته ی خود دقت بیشتری را لحاظ کنید که امتیاز استفاده از این سهمیه را از دست ندهید.

۴. از سهمیه ایثارگران استفاده کنم یا سهمیه مناطق ؟؟؟

این سوال را اکثرا افرادی که مشمول سهمیه ی ۵ درصد هستند می پرسند. قطعا سهمیه ایثارگران از سهمیه مناطق بهتر است علت اول اینکه تعداد داوطلبان در سهمیه ایثار گران کمتر از تعداد داوطلبان سهمیه مناطق است. و علت دوم اینکه با ۷۰ درصد از نمره قبولی آخرین فرد می توانند پذیرفته شوند. پس با خیال راحت و اطمینان کامل از سهمیه ۵ درصد ایثارگران استفاده کنید.

۵. چطور باید از این سهمیه استفاده کرد ؟؟؟

متقاضیان استفاده از سهمیه ۵ درصدی و ۲۵ درصدی ایثارگران برای اثبات سهمیه باید به ارگان محل خدمت خود مراجعه کرده و کد پیگیری ۱۲ رقمی دریافت کنند و در محل موردنظر هنگام ثبت نام کنکور وارد کنند تا سهمیه برای آنها اعمال شود.

۶. آیا این سهمیه بعد از قبولی هم کمک کننده است ؟؟؟

کسانی که از سهمیه ۲۵ درصد استفاده می کنند و در دانشگاه های پیام نور، دوره های شبانه دانشگاه دولتی، دانشگاه غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد پذیرفته می شوند از پرداخت شهریه معاف خواهند شد و افرادی که از سهمیه ۵ درصد استفاده می کنند از تخفیف شهریه برخوردار خواهند شد.

حرف آخر

در این مقاله تحت عنوان سهمیه ایثارگران چیست سعی کردیم، کل مشکلات و سوالات دانش آموزان در این زمینه را پاسخ دهیم اگر نظری و یا پیشنهادی داشتین در قسمت دیدگاه ها نظر خود را ثبت کنید.

با گروه رتبه برتر حرف آخر در ارتباط باشید.
برای کسب مشاوره تخصصی، آشنایی بیشتر با پکیج های کنکوری و برنامه ریزی با ما در تماس باشید.

مشاوره کنکوری و برنامه ریزی
سفارش محصولات حرف آخر

One thought on “سهمیه ایثارگران چیست

 1. فاطیما میگوید:

  با سلام و عرض ادب.
  سؤالی داشتم از خدمتتون.
  فردی سال های ۹۶_۹۷_۹۸ با سهمیه ۵٪ ایثارگری در کنکور سراسری شرکت کرده اما تنها در سال ۹۷ یه رشته شبانه قبول شد!
  ثبت نام هم کرد اما بعد انصراف داد!
  حالا برای کنکور ۹۹ میتونه مجددا از سهمیه ۵٪ استفاده کنه یا خیر؟
  شدیدا به پاسخگوییتون نیازمندیم!
  ممنون میشم در اسرع وقت پاسخمو بدید.
  در پناه حق.

 2. فاطیما میگوید:

  ینی می‌فرمایید اون فرصت یکباره در سال ۹۸ باتوجه به نبود قبولی برای ایشون خرج نشده!
  و برای ۹۹ میتونه استفاده کنه!
  سپاس از پاسخگویی تون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *