قبولی در رشته پزشکی

قبولی در رشته پزشکی

درس خواندن برای قبولی در رشته پزشکی

“هدفم از رشته تجربی، قبولی پزشکی و دندان پزشکی است” جمله‌ی آشنایی که اکثرا شنیده یا گفته ایم. رسیدن به نتایج فوق العاده، عزم و اراده‌ی جدی طلب می‌کند. بیایید اول با جایگاه این رشته آشنا شویم پزشکی در واقع رشته‌ی تاپ تجربی است و آرزوی اکثر داوطلبان کنکور تجربی! جزء زیرگروه ۱ تجربی است. ضرایب دروس عمومی مثل سایر رشته ها ادبیات ۴ دینی ۳ زبان و عربی ۲ است. دروس تخصصی از اهمیت بسیار بالاتری برخوردار هستند. درس زیست شناسی به عنوان مهمترین درس زیرگروه ۱ دارای ضریب ۴ بوده، پس از آن شیمی با ضریب ۳ و ریاضی و فیزیک با ضریب ۲ بعد از آن هستند. درس زمین شناسی در زیرگروه ۱ ضریب صفر دارد یعنی عملا این درس برای زیرگروه ۱ بی تاثیر است. همیشه یادتان باشد برای فوق العاده شدن باید فوق العاده تلاش کرد.

برنامه‌ریزی داشته باشید

تا اسم برنامه‌ریزی می‌آید خیلی ها می گویند یعنی مشاور کنکور داشته باشیم؟؟ داشتن مشاور کنکور بسیار عالی است اینکه کسی باشد که مسیر را برایت روشن کند و در این راه سخت و طولانی دستگیر شما باشد اما بدانید تنها نجات دهنده‌ی شما خودتان هستید. اگر مشاور کنکور ندارید اصلا جای نگرانی نیست. با من همراه شوید: همین الان ساعت خواب و بیداری ات را بنویس و محاسبه کن در طول روز چند ساعت فرصت داری. برای مثال شخصی که ساعت ۸ صبح از خواب بیدار شده و ساعت ۱۲ شب می‌خوابد ۱۶ ساعت زمان دارد اگر از این زمان ۴ ساعت را زمان استراحت فرض کنیم، این فرد ۱۲ ساعت فرصت مطالعاتی دارد. این زمان را بین دروس مختلف تقسیم کنید اما نه با نسبت مساوی با نسبت صحیح!! یعنی درس های با ضریب بالاتر زمان بیشتری را به خود اختصاص دهند. برای روزهایی که زمان مطالعاتی بالای ۸ ساعت دارید، ۴یا ۵ درس (۲ عمومی و ۲ یا ۳ تخصصی) و روزهایی که به هر دلیل ساعت مطالعاتی زیر ۸ ساعت دارید، ۳ درس (۱ عمومی و ۲ تخصصی) در برنامه خود بگذارید. بهتر است هر روز یک بازه زمانی برای درس زیست در نظر بگیرید.

از همه زمان هایتان مفید بهره ببرید حتی زمان های مرده!

می پرسید زمان های مرده چیست؟؟ زمان‌های مرده یعنی زمان‌هایی که دیگران از آن استفاده‌ای نمی‌برند. مثل زمانی که در ایستگاه اتوبوس و مترو منتظرید. زمانی که در صف انتظار هستید. زمان هایی که در مسیر هستید. وقتی دبیر هنوز سر کلاس نیامده و …

چطور از این زمان‌ها استفاده کنیم؟

فرمول‌های ریاضی و فیزیک، خلاصه‌های زیست و شیمی، لغات ادبیات و زبان و صدها نکته دیگر را در کاغذهای کوچک یا دفترچه‌ای همراه خود داشته باشید. شاید بعضی‌ها بگویند این زمان کوتاه چه سودی برای ما دارد؟؟ در نظر بگیرید یک شخص به طور میانگین روزانه ۱۰ دقیقه زمان مرده دارد و کلمات زبان را می خواند در ۱۰ دقیقه می توان معنی ۱۵ کلمه را حفظ کرد. بنابراین شخص در پایان یک ماه ۴۵۰ کلمه را حفظ کرده است یعنی در مدت ۳ ماه ۱۳۵۰ معنی کلمه!!! پس قدرت زمان مرده را دست کم نگیرید.

برای قبولی در رشته پزشکی باید از منابع مناسب استفاده کرد

منابع کنکوری در کل ۳ شکل هستند

 1. منابع مکتوب
 2. کلاس کنکور
 3. منابع ویدئویی
 • منابع مکتوب: کتابهای درسی و کتابهای کمک آموزشی و فایل‌های نوشته شده از این دسته هستند. ماهیت این منابع خشک و عمدتا خسته کننده است. چون شخص مدت زمان زیادی را صرف مطالعه می‌کند خود به خود خسته می‌شود پس بهتر است منابع مکتوب به تنهایی استفاده نشوند.
 • کلاس‌های درس: کلاس‌های درس به دلیل جو تعاملی و حضور فعال منابع مفید و خوبی هستند. اما یک ایراد دارند و آن هم اینکه اگر روزی فردی خدای نکرده حال نامساعدی داشت یا به هر دلیلی نتوانست در کلاس شرکت کند، آن مبحث را از دست می دهد. برای حل این مشکل چه کنیم؟؟
 • ویدیوهای آموزشی: ویدیوهای آموزشی حالتی مشابه کلاس‌های درس دارند با این تفاوت که شما در هر زمانی که بخواهید می توانید از مطالب استفاده کنید. دی وی دی های آموزشی حرف آخر با استفاده از بهترین متدها و تصویرسازی‌ها یادگیری دروس را برای شما آسان و قابل دسترس کرده است.

با گروه رتبه برتر حرف آخر در ارتباط باشید.

برای کسب مشاوره تخصصی، آشنایی بیشتر با پکیج های کنکوری و برنامه ریزی با ما در تماس باشید.

مشاوره کنکوری و برنامه ریزی سفارش محصولات حرف آخر

One thought on “قبولی در رشته پزشکی

 1. محمد میگوید:

  من میانگین ۶۰ درصد اختصاصی و ۷۰ درصد عمومی بزنم پزشکی قبول میشم؟ هدفم برام خیلی مهمه و براش از خیلی چیزا گذشتم امیدوارم که موسسه حرف آخر تا کنکور پشتییان من باشه

 2. فرشته میگوید:

  قبولی رشته پزشکی اولش برام خیلی سخت و رویایی بود اما هیچ کاری نشد خیلی باانگیزه هستم و تلاش زیادی میکنم امیوارم مسیری که انتخاب کردم بتونم پزشکی بیارم برنامه هزار ساعته پیش ببرم میتونم به هدفم نزدیک بشم خیلی ممنونم

 3. پریناز میگوید:

  ایا ممکن هست با درس خوندن زیاد بتونم رشته بزشکی قبول بشم بدون اینکه کلاس کنکور برم یا مشاور داشته باشم چون واقعا امکانش نیست برام؟

 4. زهرا میگوید:

  ■ببخشید میتونم بپرسم با توجه ب کنکور ۹۹ پیش بینیتون برا کنکور ۱۴۰۰ چی هست؟آسونتره یا سختتر؟آخه شنیدم اعتراض زیاد بوده برا کنکور ۹۹
  ■و اینکه میدونید کل دانشگاه های کشور(دولتی روزانه،شبانه،پردیس خودگردان و آزاد) روی هم رفته حدودا هرسال کل کشور چند دانشجوی پزشکی و دندونپزشکی پذیرش داره؟
  ممنون

  • حرف آخر میگوید:

   هر سال از دروس تخصصی و عمومی یک درس سخت مطرح میشه ولی در کل سوالات ساده و متوسط و سخت وجود دارد. امسال یعنی ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ کنکور از کتاب مطرح می شود ولی به شدت مفهومی و اگر کسی هم خوب نخونده باشه بازم میتونه سوالای ساده رو پاسخ بده ولی سوالای سخت رو به هیچ وجه.
   رشته های پزشکی و دندان و دارو در کل دانشگاه های ایران چه روزانه باشه چه آزاد و…جمعا ۷۰۰۰ هزار نفر پذیرش دارند.

 5. مریم میگوید:

  باسلام من رشته دبیرستام فنی حرفه بود والان لیسانس حسابداری دارم آیا میتونم با این شرایط کنکور تجربی بدم و پزشکی قبول شم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *