۱۰ ویژگی مشاور تحصیلی کنکور

10 ویژگی مشاور تحصیلی کنکور

ویژگی های مشاور تحصیلی خوب

۱۰ ویژگی مشاور تحصیلی کنکور – برای شروع هر مسیر ناشناخته ای، نیاز به راهنما هست. مثلا اگر شما قرار است برای اولین بار به فلان جا سفر کنید، بهتر است از نقشه یا برنامه مسیریابی استفاده کنید. کنکور نیز شرایط مشابهی دارد، خصوصا اگر اولین بار است که در کنکور شرکت می کنید، داشتن یک راهنما و مشاور به خوبی به شما کمک می رساند. یک مشاور خوب ویژگی هایی دارد که عبارتند از:

انگیزه:

مشاور خوب هم خودش انگیزه برای کار دارد و هم انگیزه برای شما فراهم می کند. داوطلبان کنکوری گاهی اوقات ممکن است انگیزه‌ی ادامه‌ی مسیر را از دست بدهند. باید مشاور شما مسلط به مطالب انگیزشی باشد تا در مواقع مناسب این انگیزه را به شما منتقل کند.

شناخت ویژگی های داوطلب:

هر داوطلب کنکوری ویژگی ها و شرایط و موقعیت متفاوتی با سایر داوطلبان دارد. در مرحله اول مشاور باید ویژگی های فردی هر شخص را بشناسد تا بتواند راحت تر با او ارتباط برقرار کرده و به او کمک برساند.

ارائه برنامه شخصی:

همانطور که گفته شد موقعیت افراد با هم متفاوت است. پیچیدن نسخه‌ی یکسان برای همه کار اشتباهی است چون کارایی برنامه به شدت پایین می‌آید و شخص برای رسیدن به هدف مایوس می شود. اگر برنامه ارائه شده به داوطلب بیشتر از حد توان فرد باشد، خسته شده و حتی ممکن است فرد جا بزند. برعکس این موضوع اگر برنامه کمتر از حد توان شخص باشد نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد چون از همه‌ی توان فرد استفاده نشده است.

پیگیر بودن:

اساسی ترین ویژگی یک مشاور خوب پیگیر بودن اوست به این معنا که باید چک کند فرد برنامه خود را به خوبی انجام داده یا نه و اگر مشکلی در روند مطالعه پیش آمده با کمک خود داوطلب آن مشکل را برطرف کند. تکالیف و تست های مربوط به آن مدت را چک کرده و با توجه به آن برنامه بعد را بنویسد.

حل کردن سردرگمی های داوطلب:

در سال کنکور فرد با سوالات زیادی رو به رو است از جمله: از کدام کتاب استفاده کنم؟

برای کدام درس کلاس کنکور احتیاج دارم؟ کدام سرفصل ها مهم تر و تست خیز تر است؟

مشاور باید در همان جلسات اولیه این موضوعات را به شما اطلاع دهد تا از سردرگمی شما جلوگیری شود.

آموزش مهارت ها:

مهارت های زیادی است که داوطلب برای موفقیت باید آن ها را به خوبی بداند. مهارت تست زدن، روش های مطالعه، مهارت مدیریت زمان و… آموزش این مهارت ها بر عهده مشاور است که باید کم کم به شخص آموزش داده شود.

آشنایی با مسیر:

منظور ما این نیست که مشاور حتما باید پزشک یا مهندس باشد و رتبه تک رقمی داشته باشد. همین که این مسیر را طی کرده باشد و از مشکلات مسیر آگاهی داشته باشد کافی است. مشاور باید بتواند مسیر و راه را برای داوطلب روشن کند.

واقع بین بودن مشاور:

بعضی افراد توقع دارند با درصدهای خیلی پایین و روش مطالعه‌ی اشتباه مشاور هر روز به آن ها انگیزه بدهد و بگوید تو حتما رتبه بسیار خوبی کسب خواهی کرد. انگیزه و امید دادن به داوطلب خوب است به شرط آنکه این انگیزه و امید واقع بینانه باشد و خیلی خوش بینانه به قضیه نگاه نکند.

منظم بودن:

کسی که برنامه زندگی خودش را نتواند تنظیم کند برنامه زندگی شما را هم نمی تواند تنظیم کند. اگر می بینید جلسات مشاوره شما به طور مرتب کنسل شده و یا به تعویق می افتد ادامه دادن با این مشاور قطعا به ضرر شماست.

اطلاع از قوانین و ضوابط سازمان سنجش:

هر ساله تعدادی قوانین و سهمیه و مسائل کنکوری ها را درگیر می کند مشاور خوب مشاوری است که این قوانین را بداند و به اطلاع داوطلب برساند تا فرد درگیر حاشیه ها نشود.

نکته پایانی !!! مشاور قرار نیست معجزه ای در روند درس خواندن شما باشد او فقط مسیر را به شما نشان داده، برنامه شما را تنظیم می کند و بقیه مسیر در دستان خود شماست.

حرف آخر  خوب با هم ۱۰ ویژگی مشاور تحصیلی کنکور رو بررسی کردیم امیدوارم که بتونین با این نکات بهترین مشاور کنکوری را انتخاب کنین.

موفقیت اتفاقی نیست برای موفق شدن تلاش و پشتکار نیاز است.

با گروه رتبه برتر حرف آخر در ارتباط باشید. برای کسب مشاوره تخصصی، آشنایی بیشتر با پکیج های کنکوری و برنامه ریزی با ما در تماس باشید.

مشاوره کنکوری و برنامه ریزی سفارش محصولات حرف آخر

One thought on “۱۰ ویژگی مشاور تحصیلی کنکور

  1. بهنام میگوید:

    من از پکیج ها استفاده میکنم مشاورم گفته بهم هر هفته گزارش کار بدم تا حالا کم درس میخوندم مشاورم وقتی گزارش کار میگیره تونستم دو برابر درس بخونم انگیزه مو بالا برده و همه تلاشم اینه که خونوادمو سربلند کنم و مشاورم بهم افتخار کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *