۶ گام مهم افزایش ساعت مطالعه

6 گام مهم افزایش ساعت مطالعه

۶ گام مهم افزایش ساعت مطالعه

برای موفقیت در کنکور دو فاکتور کمیت و کیفیت مطالعه بسیار حائز اهمیت است.

کیفیت مطالعه به دقت و تمرکز شما بستگی دارد.

برای افزایش ساعت مطالعه انجام چند کار موثر است

۱- برنامه ریزی منظم داشتن:

داشتن یک برنامه دقیق و منظم باعث میشود که شما از توانایی و وقت خود بهره کافی را ببرید و بتوانید ساعت مطالعه خود را افزایش دهید.

۲- ثبت ساعات:

ساعت بیدار شدن و خوابیدن، درس خواندن و استراحت خود را یادداشت کنید. ثبت این ساعات باعث میشود که شما هر روز خود را با روز قبل مقایسه کنید و بتوانید نسبت به روز قبل پیشرفت داشته باشید. سعی کنید ساعت مطالعه هر درس را به طور جداگانه یادداشت کنید و به طور کلی یادداشت نکنید. در پایان هفته مجموع ساعت مطالعه هر درس را بنویسید و تلاش کنید در هفته بعد بهتر باشید. تلاش خود را کنید که اعتدال را در درس خواندن خود رعایت کنید و درس خواندن شما به نحوی نباشد که ساعت مطالعه یکی از دروس بسیار بالا و بقیه دروس بسیار کم باشد.

البته منظور از اعتدال این نیست که یک درس عمومی دو واحدی مثل زبان با یک درس اختصاصی چهار واحدی مثل زیست شناسی به یک اندازه خوانده شود بلکه منظور این است که با توجه به ضرایب و اهمیت دروس خوانده شوند.

۳- افزایش تدریجی ساعت مطالعه:

احتمالا همه ما شنیده ایم که میگویند “سنگ بزرگ نشانه ی نزدن است” منظور از این جمله این نیست به سراغ سنگ های بزرگ یا اهداف بزرگ نرویم بلکه باید اهداف کوتاه مدت تر و کوچک تر انتخاب کنیم تا به آن هدف برسیم. بنابراین سعی کنید روزانه به طور مثال یک ربع ساعت مطالعه خود را افزایش دهید. یک ربع شاید به نظر زمان کمی باشد ولی بعد از گذشت دوازده روز شما میبینید که ۳ ساعت، به ساعت مطالعه شما افزوده شده است. افزایش تدریجی یعنی این!!

۴- استفاده از زمان های مرده:

همه ما زمان هایی را در روز داریم که به طور معمول استفاده خاصی از آنها نمیشود کرد. مثلا زمان هایی که منتظر اتوبوس، تاکسی و یا مترو هستیم، زمان هایی که در مسیر خانه تا مدرسه سپری میکنیم، زمان هایی که منتظر استاد یا دبیر خود هستیم. همیشه کتابچه های کوچک یا فلش کارت درس های مختلف که میتواند هم فلش کارت های آماده باشد و هم فلش کارتی از خلاصه نویسی های خودتان! با این روش زمان هایی که به اصطلاح مرده هستند، زنده می کنید و تا حد امکان از این زمان ها استفاده می کنید.

۵- جلوگیری از اتلاف وقت:

تلف کردن وقت باعث میشود که ساعت مفید شما برای مطالعه کاهش یابد. پس اگر تلاش کنید که از اتلاف وقت خود جلوگیری کنید باعث میشود که زمان برای مطالعه داشته باشید. اتلاف وقت معمولا با صحبت با اعضای خانواده و دوستان، تماشای تلویزیون، استفاده از تلفن همراه و … صورت میگیرد. بنابراین از اعضای خانواده خود بخواهید اگر مدت زیادی از درس دور بودید به شما یادآوری کنند که بیشتر از حد معمول استراحت کرده اید. یا اینکه زمانی که شروع به استراحت میکنید ساعت تنظیم کنید که به شما هشدار دهد که زمان استراحت کافیست.

۶- جلوگیری از پرش فکر:

موقع درس خواندن ممکن است فکر شما در هر جایی سیر کند و مسائل و موضوعات مختلفی به ذهنتان برسد. همیشه موقع درس خواندن برگه ای در کنار خود داشته باشید و افکاری که به ذهن شما میرسند را روی آن یادداشت کنید با این کار آن موضوع یا مسئله ی فکری تا حدی برای شما حل می شود و باعث می شود که کمتر به آن فکر کنید. این کار هم باعث افزایش دقت و تمرکز یا به عبارتی کیفیت مطالعه میشود و هم ذهن شما را بر روی درس متمرکز میکند و باعث میشود به مسائل جانبی فکر نکنید و وقتتان برای مسائل جانبی گرفته نشود و کمیت و ساعت مطالعه تان نیز افزایش یابد.

سعی کنید از هر ۶ روش به طور همزمان استفاده کنید و به یاد داشته باشید برنامه ریزی شما در حدی باشد که توانایی و ظرفیت شما است نه کمتر و نه بیشتر!!

حرف آخر

همواره یادتان بماند که: تکرار و تمرین بهترین راه برای تقویت شما است. پس زیاد تست بزنید و ۶ گام مهم افزایش ساعت مطالعه را که باهم مرور کردیم را نیز رعایت کنید.

با گروه رتبه برتر حرف آخر در ارتباط باشید.
برای کسب مشاوره تخصصی، آشنایی بیشتر با پکیج های کنکوری و برنامه ریزی با ما در تماس باشید.

مشاوره کنکوری و برنامه ریزی
سفارش محصولات حرف آخر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *