۸ ویژگی منابع کنکوری

8 ویژگی منابع کنکوری

نکات مهم انتخاب منبع کنکوری

یکی از اصول اساسی و مهم در، درس خواندن انتخاب منابع مناسب است. سال کنکور از مهم ترین سال های زندگی شماست و زمان برای شما فاکتور بسیار مهمی است. منبع مناسب باید ویژگی هایی داشته باشد که شما نیاز به مطالعه ی چند منبع نداشته باشید بلکه یک منبع جامع و کامل را چند بار بخوانید.

۸ ویژگی منابع کنکوری خوب عبارتند از:

درسنامه:

منبع شما باید درسنامه ای جامع با همه ی نکات داشته باشد که با خواندن آن از هر نوع درسنامه دیگر بی نیاز شوید. اگر منبع شما کتاب کمک آموزشی باشد کتاب هایی را انتخاب کنید که درسنامه تحلیلی و ترکیبی داشته باشد. اگر از ویدیوهای آموزشی استفاده می کنید ویدیویی باشد که با تصویر سازی جزئیات متن درس را بیان کند.

تحلیلی بودن:

تحلیل کردن متن کتاب، سوالات کنکور، تست های مختلف و … کار ساده ای نیست. پس بهتر است منبع شما طوری انتخاب شود که خود منبع این کار را انجام داده باشد.

متناسب بودن با سبک درس:

اول سبک درس را بشناسید سپس منبع خود را انتخاب کنید. برای مثال درس ادبیات و زبان انگلیسی موضوعی هستند. درس ریاضی مفهومی و مسئله ای و درس زیست شناسی سبکی ترکیبی دارد. بنابراین منبع شما باید با سبک درس متناسب باشد پس منابع درس به درس برای همه‌ی دروس مناسب نیستند.

تست های طبقه بندی و استاندارد:

تست زدن از اصلی ترین و اساسی ترین برنامه های دوره‌ی کنکور است پس باید تست ها به صورت طبقه بندی شده باشند. اگر زمان کمی برای مطالعه دارید فقط تست های استاندارد کنکوری را حل کنید.
حل کردن این سوالات ۲سود دارد. اول اینکه مطمئن هستید که سوالات کنکوری استاندارد هستند دوم اینکه متوجه مطالب تست خیز آن درس خواهید شد. و در ضمن ممکن است سوالات کنکور سال های قبل در کنکور شما تکرار شود.

پاسخ نامه:

پاسخ نامه کلیدی فقط برای چک کردن جواب سوالات است اما برای یادگیری سودی ندارد. پاسخ نامه باید تشریحی باشد و علاوه بر توضیح علت صحیح بودن گزینه، گزینه های غلط را هم بررسی کند.

تقویت حافظه تصویری:

بهتر است منبعی که انتخاب می کنید باعث تقویت حافظه تصویری شود یعنی با شکل های متفاوت و ساده و زیبا درک درس و مطلب را برای شما ساده تر کند.

متنوع بودن:

منابع باید به گونه ای انتخاب شوند که تنوع داشته باشد که باعث خستگی نشود.هرچند خیلی ها معتقد هستند که متنوع بودن منبع موضوع پراهمیتی نیست و می توان با استراحت صحیح و به موقع از خستگی حین درس خواندن جلوگیری کرد. اهمیت این ویژگی به شخصیت خود شما بستگی دارد.

ترکیبی بودن:

همه به خوبی می دانیم که در سال های اخیر کنکور سراسری به سمت ترکیبی شدن سوالات پیش می رود. پس بهتر است منبع ما را به سمت این ویژگی کنکور ببرد.

یعنی اگر نکته ای در کتاب دوازدهم ذکر شده که اشاره ای مرتبط با آن در کتاب دهم نیز بوده بهتر است منبع شما این نکته را ذکر کند.

برای انتخاب منبع خود وقت بگذارید اگر شما منبع نا مناسبی را انتخاب کنید مجبور می شوید که دوباره به سراغ منابع جدیدی بروید که این کار علاوه بر هزینه ی زیاد منابع متعدد باعث سردرگمی و آشفتگی ذهن شما نیز خواهد شد.

بهترین کار این است که از کتاب ها و ویدیوهای آموزشی متناسب با ویژگی خودتان و بدون ایراد بروید تا خیالتان از بابت منابع راحت باشد و به جای صرف وقت برای تهیه ی مجدد منابع همان منبع اولیه را با دقت و تمرکز بالا بخوانید.

حرف آخر 

خوب با هم ۸ ویژگی منابع کنکوری خوب رو بررسی کردیم امیدوارم که بتونین با این نکات بهترین منبع کنکوری را انتخاب کنین. موفقیت اتفاقی نیست برای موفق شدن تلاش و پشتکار نیاز است.

با گروه رتبه برتر حرف آخر در ارتباط باشید.
برای کسب مشاوره تخصصی، آشنایی بیشتر با پکیج های کنکوری و برنامه ریزی با ما در تماس باشید.

مشاوره کنکوری و برنامه ریزی
سفارش محصولات حرف آخر

One thought on “۸ ویژگی منابع کنکوری

  1. محمد میگوید:

    من از وقتی حرف اخر شناختم منابع دیگه ای رو استفاده نمیکنم چون هر وقت که تست میزدم یا مشکل مفهوم داشتم یا وقت نمیکردم اما الان باورم نمیشه اصلا که میتونم تمام سوالات کنکور حل کنم و خیلی راحت تست زرن رو یاد گرفتم

  2. بهنام میگوید:

    دلم میخواد استاد ای حرف آخر رو ببینم و بهشون بگم خسته نباشید کارتون خیلی درسته الان پیشرفت زیادی داشتم چون از منابع استادای حرف آخر استفاده کردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *